علیرضا صدری

1.کمی از شرح حال و وضعیت خود پیش از شروع کارآفرینی برایمان بگویید؟
علیرضا صدری هستم متولد 1346 تهران که چند سالی در بازار (لوازم یدکی اتومبیل واقع در چراغ برق) فروشنده و پخش کننده لوازم یدکی خودرو مشغول بودم و مدتی در شغل فروش و پخش مواد شوینده مشغول شدم ولی علاقه به هنر، تولید و صنایع دستی همیشه در ذهنم بود و دوست داشتم که درامدم از راه تولید باشد تا اینکه بخواهم واسطه ایی بین تولیدکننده و مصرف کننده باشم و بالاخره هم توانستم به شغل مورد علاقه ام، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی که بعنوان صنایع دستی و از هنرهای سنتی ایران است برسم و هم اکنون درکارگاه خودم به تولید و تراش نگین های با کیفیت و صددرصد طبیعی مشغول هستم البته در این صنعت نواوری وابتکار داشته ام و به دلیل اشتغال زایی این حرفه در فکر ترویج ان هستم.
2. هنگامی که در حال توسعه کسب و کارتان بودید چه کسانی را می‌شناختید که مثل شما کاری را شروع کرده و یا اصلاً صاحب یک کسب و کار مستقل بودند و این که این افراد چه تأثیری بر شما گذاشتند؟ 
 اغلب افرادی که می بینم  هدفی مشترک دارند و آن هم کسب درآمد بالا و پول دار شدن است و برای رسیدن به این هدف تلاش می کنند و زمانی که به هدفشان می رسند ممکن است دست از تلاش بر دارند ولی بنظرم هدف والاتری هم هست که علاوه بر داشتن درآمد بالا بتواند به عده ای هم کمک کند تا آنها هم صاحب کسب و کار شوند تا با درامد حاصل ازتولیدشان بتوانند راحت تر زندگی کنند و زمینه اشتغال برای دیگران نیز ایجاد نمایند  و آن به نظرم چیزی بجز کارآفرینی وخلق نوآوری  نیست.
3. آیا برای آغاز کسب و کار، یک طرح و نقشه از پیش تعیین شده داشتید؟ لطفاً کمی در این باره توضیح بدهید؟
 داشتن یک برنامه و نقشه برای شروع هر کاری از ضروریات است و معمولا کارهایی که بدون برنامه ریزی شروع می شوند سرانجام خوشی ندارند من هم کارم را با برنامه و هدفمند آغاز کردم ولی گاهی اجتناب کردن از ریسک امکان ندارد و چاره ای نیست و شرایط اونطوری که انتظار داری پیش نمیاد و مجبور میشی خلاف برنامه عمل کنی اما هدف همیشه ثابت است 
4. از ایده‌پردازی تا تجاری‌سازی ایده‌تان چه مدت زمان به طول انجامید؟‌چند ساعت در روز بر روی آن کار می‌کردید؟
 در اوایل کار با وجود مشکلات و موانع شاید حدود دو تا سه سال کار از صبح زود تا اخر شب و با تلاش زیاد و  با بازاریابی و شرکت در نمایشگاه های مختلف و عرضه تولیدات توانستم برای خودم بازاری فراهم کنم و البته با گذشت زمان کار رونق بیشتری گرفت و مشتریان بیشتری جذب کردم و تصمیم گرفتم تا تولید رو افزایش بدم.
5.  برای راه‌اندازی این کار چه مقدار سرمایه نیاز داشتید؟ و چقدر طول کشید تا شما توانستید به یک گردش نقدی و نقطه سر به سر مثبت دست پیدا کنید؟
 به هر شکل شروع هر کاری مشکلات وکمبودهای مخصوص به خودش را دارد و برآورد هزینه به نسبت تعداد دستگاه های تراش و ابزار و هزینه های کارگاه متغیر است در ثانی اگر کارگاه هم از خودت نباشه هزینه اجاره هم اضافه خواهد شد. البته خوشبختانه مالک کارگاه هستم و به مرور زمان تجهیزات تهیه کردم. در ضمن برای حرفه گوهر تراشی  به دلیل تخصصی بودنش باید دوره آموزشی را گذراند که خود این هم زمان بر است و هم هزینه دارد و بعدش با تهیه گواهینامه مهارت از سازمان آموزش فنی حرفه ایی کشور و دریافت مجوز تولید از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می توان رسما به تولید ادامه داد. مسلم است که با داشتن مدارک فوق کار بهتر پیش می رود و این امر باعث جلب اعتماد مشتریان شده و باعث گردش و رونق بیشتر کار می شود.
6. اگر امکان دارد مقداری هم راجع به فشارها و بحران‌هایی که روزهای اول آغاز به کار با آن مواجه بودید، برایمان بگویید؟
 در اوایل کار تهیه ابزار و دستگاه تراش سنگ و جور کردن سنگ (گوهر) برای تولید نگین کار راحتی نبود تازه بعد از اینکه همه این کارها انجام می شد خیلی مشتری نداشتم و کار گردش مالی نداشت وبیشتر هزینه پرداخت می کردم تا کسب درامد کنم به هر حال هر کاری اولش کسادی دارد ولی از تلاش دست بر دار نبودم و با وجود  بحران ها و سختی ها به کمک خدا ازشون عبور کردم.
7. چه کمک‌هایی از بیرون دریافت کردید؟ آیا مشاور، وکیل، حسابدار، کارشناس مالیاتی، کارشناس ثبت با تجربه هم در اختیار داشتید؟ چقدر طول کشید تا شما این شبکه را تشکیل دادید؟ آیا کمک این افراد هیچ تفاوتی در وضعیت شرکت شما ایجاد کرد؟
 اوایل کار  یک روز برای خرید لوازم زیورالات به بازار رفته بودم یکی از دوستانم رو دیدم که  توی  بازار هست و در طرز ساختن زیورالات کمکم کرد و از تجربه اش استفاده کردم و ناگفته نماند که حضور در نمایشگاه های متعدد به همت مسئولین محترم دانشگاه  علمی کاربردی واحد 31 تهران باعث معرفی و پیشرفت بیشتر کار و تولید شده است و در یکی از همین نمایشگاه ها در هفته پژوهش که حضور بنده بیشتر به دلیل نوآوری و ابتکار تلفیق گوهر با طلا وفتوگرمیک بود و بازدید آقای دکتر موسی زاده (مدیر کل محترم دفتر امور پژوهشی و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی) از ابتکار اینجانب و پیشنهاد و راهنمایی ایشان برای دادن اظهار نامه جهت ثبت اختراع بود، البته هنوز موفق به ثبت اختراع نشدم.
8. هنگامی که کسب و کارتان رونق گرفت با چه مشکلات و تنگناهایی مواجه شدید که مجبور بودید آن ها را حل و فصل نمایید؟ 
گاهی اوقات وجود سنگ های مصنوعی وارداتی و ارزان قیمت موجود در بازار باعث کسادی در کار می شود البته گوهر طبیعی خواص و  زیبایی خاص خود را دارد و همین امر باعث رونق گرفتن مجدد بازار می گردد. 
9.  با ارزش‌ترین دارایی شما چیست؟ به عبارت دیگر چه عاملی شما را قادر ساخت تا دست به این کار بزنید؟
سعی کردم صادق باشم،  احساس می کنم توانایی و پشتکار زیادی دارم و امیدوارم که بتوانم از این موهبت های خدا را در راه خدمت به خلق و پیشرفت کشور اسلامیمان استفاده کنم و با ایجاد آموزشگاه در توسعه و رونق این حرفه بیشتر فعالیت کنم.
10.  چه توصیه‌ای برای افرادی که رویای کارآفرینی در سر دارند، دارید؟
 اول باید تصمیم بگیرند و به خودشون اعتماد کنند و نگران مشکلات نباشند و قبل از هر کاری باید با کارشناس مربوط به کارشان مشورت کنند و حتما برای کار، برنامه ریزی و مدیریت داشته باشند و هم چنین زمان بندی را از دست ندهند. به قول قدیمی ها: از تو حرکت از خدا برکت.
11. امکان دارد سه درس مهمی را که از کارآفرینی تا به حال فرا گرفته‌اید برایمان شرح دهید؟  
بیشتر از هر کسی از خودم انتظار کار داشته باشم. بقول معروف: خواستن توانستن است. همیشه با قدرت و درایت کار رو شروع کنیم هرگز ضعف و سستی در کار راه ندیم و نظم در کارمان حاکم باشد.

مقالات
پرتال کتابخانه دیجیتال دفتر تحقیقات و آموزش دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری

پرتال کتابخانه دیجیتال دفتر تحقیقات و آموزش دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری

به استحضار میرساند با توجه به راه اندازی پورتال کتابخانه دیجیتال دفتر تحقیقات و آموزش دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری توسط وزیر محترم کشور و دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، ...
نظرات کاربران
ارسال نظر

توضیحاتی درباره شرکت ما

لورم ایپسوم یا طرح‌نما (به انگلیسی: Lorem ipsum) به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود. طراح گرافیک از این متن به عنوان عنصری از ترکیب بندی برای پر کردن صفحه و ارایه اولیه شکل ظاهری و کلی طرح سفارش گرفته شده استفاده می نماید، تا از نظر گرافیکی نشانگر چگونگی نوع و اندازه فونت و ظاهر متن باشد.

معمولا طراحان گرافیک برای صفحه‌آرایی، نخست از متن‌های آزمایشی و بی‌معنی استفاده می‌کنند تا صرفا به مشتری یا صاحب کار خود نشان دهند که صفحه طراحی یا صفحه بندی شده بعد از اینکه متن در آن قرار گیرد چگونه به نظر می‌رسد و قلم‌ها و اندازه‌بندی‌ها چگونه در نظر گرفته شده‌است. از آنجایی که طراحان عموما نویسنده متن نیستند و وظیفه رعایت حق تکثیر متون را ندارند و در همان حال کار آنها به نوعی وابسته به متن می‌باشد آنها با استفاده از محتویات ساختگی، صفحه گرافیکی خود را صفحه‌آرایی می‌کنند تا مرحله طراحی و صفحه‌بندی را به پایان برند.